OLD‎ > ‎

Kategorie NAG-IoE


Internet Všeho (IoE - Internet of Everything)

Na začátku vznikla síť. Posléze jsme měli možnost uvidět nové možnosti komunikačních technologií, nové způsoby jak spojovat lidi dohromady. Vytvořením této technologie jsme uviděli pouze záblesk budoucnosti, kterou Internet (Internet Všeho) mohl způsobit, ale nikdo opravdu netušil co přijde.

Dnes je tato budoucnost realitou. Internetový provoz narostl exponenciálně od 60-tých let 20. století. V roce 2016 očekáváme, že internetový provoz dosáhne Zettabytu (rok 2016 byl vyhlášen jako Rok Zettabytu). Naše mobilní zařízení jsou výkonnější než superpočítače používané před 20 lety. Dochází k exponenciálnímu nárůstu provozu pomocí mobilních dat a to dvojnásobně každý rok. A nyní s dostupností různých cloudových řešení se postupně propojuje stále více a více fyzický svět s Internetem. Použitím mikro senzorů a sítí dokážeme udělat každý objekt denní potřeby inteligentní.

V roce 2020 očekáváme 50 miliard zařízení připojených k Internetu. V roce 2011 prohlásili OSN Internet za základní lidské právo. Dnes žijeme ve světe, který byl jen těžko představitelný před 20 lety a toto je jen začátek.


Co je Internet Všeho a Internet Věcí?

Internet Všeho (IoE - Internet of Everything) propojuje dohromady čtyři základní pilíře a to Lidé, Procesy, Data a Věci. Tímto se vytváří síťová propojení, která jsou ještě důležitější a cennější než kdy předtím. Přeměna informací na akce/reakce vytváří nové dovednosti, více zkušeností a bezprecedentní ekonomické příležitosti pro jednotlivce, podnikání a národní hospodářství.

Internet Věcí (IoT - Internet of Things) je označení připojení různých druhů zařízení a věcí do sítě Internet. Tímto představuje narůstající propojitelnost Lidí a Věcí v takovém rozsahu, který byl dříve nepředstavitelný. Na světe je více připojených zařízení než je všech lidí na planetě a to v poměru 1,5 ku 1. 


Základní informace o soutěži


Jedná se o novou kategorii s možností hlavní výhry 20.000,- Kč. Název této nové kategorie je NAG-IoE (Networking Academy Games - Internet of Everything) v již 11. ročníku soutěže NAG. Tato nová kategorie je zaměřena na nejnovější trend v počítačovém světě a to Internet všeho. Jedná se o podporu a zatraktivnění výuky pro studenty zaměřené nejen na počítačové sítě ale i obecněji na základy elektroniky a operační systém Linux.


Videa z prvního kola soutěže můžete sledovat zde

Videa z druhého kola soutěže můžete sledovat zde

Videa z třetího kola soutěže můžete sledovat zdeZákladní idea soutěže:


-    ITC i-com-unity z.s. provede školení lektorů na téma IoE a Linux Essentials (první kolo školení proběhlo 2015/03 a druhé kolo proběhlo na 2016/01)

-    vyškolení lektoři realizují výuku pro své studenty

-    lektor si vybere tři nejlepší své studenty a vytvoří tým pro soutěž

-    zástupce nebo lektor dané školy absolvuje workshop (2.400,- Kč bez DPH), kde zdarma získá herní sestavu (NAG-IoE balíček)

-    organizační tým NAG i-com-unity z.s. zrealizuje 5 kol soutěže

-    každý tým vytvoří video představující tým, dále pak videa a PDF v každém kole soutěže

-    nejlepší tým v daném kole může získat další zajímavý rozšiřující HW

-    bonusové body za celoroční projekt (bez zadání, téma i obsah dle uvážení týmu)

-    super-bonusové on-site kolo jako součást NAG 2016 (očekávaná lokalita – Praha)

-    tým který dosáhne nejvyššího počtu bodů vyhraje hlavní cenu 20.000,- KčRegistrace do soutěže

První kolo soutěže začalo 1.11.2015 ale to neznamená, že se již nelze přidat. Každý je vítán a má možnost se alespoň zúčastnit ale i málo bodů získaných v prvních kolech nemusí znamenat neúspěch. Extra bodově zvýhodněné on-site poslední kolo může s celým pořadím řádně zamíchat.